Lassi Tuovi Kroatiasta: ”Mielenkiintoinen vastustaja”

Susijengi ja Kroatia kohtaavat sunnuntaina 11. syyskuuta Berliinin Mercedes-Benz Arenalla EM-kisojen neljännesvälierissä.
– Kroatia on mielenkiintoinen vastustaja paitsi siksi, että olemme pelanneet tuoreeltaan heitä vastaan kaksi ottelua MM-karsinnoissa, mutta myös siksi, että he ovat karsintojen jälkeen vahvistuneet kolmella korkean tason pelaajalla eli Krunoslav Simonilla, Jaleen Smithillä ja Dario Saricilla, Susijengin päävalmentaja Lassi Tuovi kommentoi Koripalloliiton sivuilla.
– Tuoreessa muistissa on, että keskikesällä Kroatia hyökkäsi sisäpelin kautta paljon ja siihen on löydettävä ratkaisuja, jonka lisäksi tarkoitus on päästä juoksuttamaan heitä kuten muitakin vastustajiamme. Olennaisinta on kuitenkin keskittyä omaan tekemiseen ja saada oma peli rullaamaan. Kaikki ovat odottaneet, että pääsisimme pelaamaan näitä pelejä.
Ottelun voittaja kohtaa puolivälierässä Espanja-Liettua-neljännesvälieräparin voittajan.
Lähde: Basket.fi
Voita 1000€ lahjakortti Ikeaan!
- Vastaa muutamaan nopeaan kysymykseen.
- Osallistu arvontaan.
- Voit voittaa 1000€ lahjakortin Ikeaan!
- Petteri Koponen jatkaa New Zealand Breakersissa
- Awak Kuierin Reyer Venezia eteni vakuuttavasti välieriin
- Elina Aarnisalo ja UCLA taipuivat UConnille Final Fourissa
- Mikael Jantuselle 13 pistettä Real Madridin vieraana
- Jacob Grandison siivitti PAOK:n FIBA Europe Cupin finaaliin
- Vahvista seuran ilmettä yhtenäisillä t-paidoilla
- Pekka Salminen nousee Islannin naisten maajoukkueen päävalmentajaksi
- Elina Aarnisalon UCLA eteni NCAA:n lopputurnauksen Final Fouriin
- Federiko Federikon ja Eemeli Yalahon Texas Techin tie pystyyn NCAA:ssa
- Tuttu tarina Lauri Markkasen suhteen